Piec Mateusza Grobelnego

Po raz kolejny w pięknej scenerii zabytkowego Rynku będzie można obserwować proces budowy, rozpalenia, wypału oraz wygaszenia widowiskowego pieca plenerowego. Podczas tegorocznej edycji będzie to konstrukcja „Drzewo Ognia” autorstwa artysty-ceramika Mateusza Grobelnego.

Artysta proponuje swoje autorskie piece w Bolesławcu od 6 lat W 2009 roku na skwerze w Rynku prezentował Akwarium Ognia. Autorski piec-rzeźbę zbudowany z waty krzemowej na metalowej konstrukcji. Piec charakteryzował wygięty fantazyjnie 17-metrowy komin. w kolejnych latach powstały następne piece. „Arkady ognia” nawiązywały kształtem do bolesławieckiego wiaduktu, a „Wrak wygasłego słońca” został zbudowany z ponad 6 tys. szyb (kawałków 5 x 10 cm o grubości 1 cm). Konstrukcje obu pieców stawiane były na skarpie w Rynku na kilka dni przed Świętem Ceramiki.

Pasją artysty jest współdziałanie z żywiołem w tworzeniu pracy ceramicznej. Piece elektryczne pozwalają artystom-ceramikom na kontrolowanie procesu, ale piec opalany drewnem to ciągle wyzwanie. Każdy element odgrywa ważną rolę: konstrukcja czaszy, komina i paleniska, sposób ułożenia ceramiki, umiejętne i regularne dokładanie drew oraz sposób, w jaki wymusza się ruch ognia.