Bolesławiec: polska stolica ceramiki

Przez 21 lat bez przerwy w Bolesławcu odbywają się targi ceramiczne. W ostatnich latach w Bolesławcu wystawia się około stu różnych producentów ceramiki artystycznej z kraju i zza granicy. Kilkudniowa impreza to również wiele innych atrakcji: koncerty muzyczne, teatry uliczne, warsztaty plastyczne, wystawy oraz parady.

Ceramika bolesławiecka od wieków wytwarzana jest z glin kamionkowych, których pokłady znajdują się w dorzeczu Bobru i Kwisy. Liczne odkrycia archeologiczne datują pierwsze naczynia ceramiczne na okres średniowiecza (najstarsza bolesławiecka garncarnia działała w XVI wieku., znajdowała się przy dzisiejszej ul. Piaskowej). Powstawały w niej kafle piecowe, fajki, figurki oraz ceramika techniczna. Przedmioty te posiadały bogatą dekorację plastyczną i miały dużą wartość artystyczną.

W średniowieczu bolesławieccy garncarze byli zgromadzeni w cechu, należało do niego 5 warsztatów, a dostanie się do tej elitarnej grupy było bardzo trudne. Mistrzowie cechowi dbali o wysoki poziom wytwarzanych naczyń. Ograniczenie liczby garncarzy w mieście zostało zniesione w roku 1762. Bolesławiec był wtedy jednym z najważniejszych ośrodków ceramicznych w Europie.

W Bolesławcu (w 1753 roku) powstał największy garniec na świecie. Zrobił go Johann Gottlieb Joppe. Naczynie miało ponad 2 m wysokości i prawie 2000 litrów pojemności. Garniec był tak popularny, że powstała o nim sztuka teatralna oraz napisano o nim książkę.

W 1897 roku w mieście powstała Zawodowa Szkoła Ceramiczna (Keramische Fachschule Bunzlau), szefował jej Wilhelm Pukall, kierownik techniczny Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie. Uczyli w niej specjaliści z zakresu technologii produkcji ceramiki znani artyści i projektanci. Wykształcili oni kolejne pokolenia ceramików, opracowali nowe technologie wytwarzania naczyń i upowszechnili awangardowe kształty i dekoracje. Dzięki temu bolesławieckie wytwórnie rozwinęły się, a produkty takich firm, jak Reinhold & Co., Julius Paul & Sohn, czy Werner & Co. stały się znane i cenione nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach.